Aktualności

5 ważnych rad jak dbać o zęby

1. Codzienna higiena jamy ustnej.
Czyszczenie zębów przez 2-3 minuty co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, jest najważniejsze w walce o piękny uśmiech. Poza zębami należy czyścić także język, na którym zbierają się liczne bakterie tworzące osad. Niektóre szczoteczki zawierają specjalną powierzchnię czyszczącą przeznaczoną dla języka. Mycie zębów nie ogranicza się jednak tylko do szczotkowania. Aby skutecznie zadbać o zęby, powinniśmy również za każdym razem dokonywać oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych, które zwykle zawierają fluor.

2. Usuwanie kamienia - Scaling
Odkładanie się kamienia nazębnego to naturalny proces, który dotyczy nawet ludzi myjących zęby po każdym posiłku. Do jego budowy przyczyniają się resztki jedzenia, bakterie oraz substancje zawarte w ślinie. Nie jest możliwe bezpieczne i efektywne usunięcie go samodzielnie w domu. Stomatolodzy zalecają raz na pół roku wybrać się do gabinetu dentystycznego na zabieg zwany scalingiem.

3. Dieta
Zalety zdrowej diety kojarzymy zwykle z jej dobroczynnym wpływem na nasze wewnętrzne organy czy cerę. Ale przecież także zęby czerpią z jedzenia ważne dla siebie składniki! Aby dbać o wytrzymałość zębów, powinniśmy dostarczać im odpowiednią ilość wapnia, najlepiej w połączeniu z witaminą D, która ułatwia jego wchłanianie. Wapń znajdziemy głównie w mleku i jego przetworach takich jak maślanka, jogurt naturalny, twaróg czy sery. Sporą jego ilość zawierają także sardynki i śledzie z puszki, orzechy, zielone warzywa i warzywa strączkowe oraz pełnoziarniste pieczywo. Ponadto, aby nasze zęby były zdrowe potrzebują fosforu, cynku, białka i witamin z grup A, B i C. W te składniki bogate są szczególnie owoce i warzywa.

4. Piaskowanie.
Piaskowanie polega na usuwaniu osadu, który gromadzi się na powierzchniach zębów oraz między nimi. Dzięki wysokiemu ciśnieniu specjalny piasek usuwa osad, jednocześnie wygładzając powierzchnię zębów. Piaskowanie należy wykonywać raz na pół roku, a zabieg trwa około 20 minut.

5. Wybielanie.
Kiedy nasze zęby są zdrowe, a plomby szczelnie wypełniają ubytki, możemy udać się do gabinetu stomatologicznego na zabieg wybielania. Istnieje wiele metod, aby nadać naszym zębom pożądaną biel.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z informacjami?
Zapisz się do newslettera i otrzymuj wiadomości na Twoją skrzynkę email.

Stomatologia Tarnów
ul. Widok 85
33-100 Tarnów

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zapisz się do newslettera i otrzymuj wiadomości na Twoją skrzynkę e-mail.

Bądź z Nami w kontakcie

T14 655 39 03

T+48 605 061 435