Aktualności

Sedacja - i nie ma się czego bać!

W najprostszym tłumaczeniu sedacja to uspokojenie poprzez zastosowanie środków farmakologicznych wpływających na obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Podanie substancji aktywnych nie ma na celu całkowitego wyłączenia świadomości pacjenta, ale jedynie jej częściową dezaktywację. Pierwszymi oznakami sedacji jest senność, wyciszenie, a także redukcja stresu i napięcia mięśniowego.

Sedacja znajduje zastosowanie głównie w krótkotrwałych i nieskomplikowanych zabiegach medycznych, które wymagają uspokojenia pacjenta i rozluźnienia jego mięśni. Środki farmakologiczne pozwalają utrzymać pacjenta w bezruchu nawet przez dłuższy czas.

Osoby, które cierpią na dentofobię (paniczny strach przed dentystą) bardzo często domagają się od lekarza przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym. Bywa jednak, iż w takiej sytuacji lekarz proponuje pacjentowi zabieg w sedacji wziewnej.

Powyższa metoda polega na podaniu pacjentowi podtlenku azotu i tlenu przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej. Zabieg ten jest przeprowadzany tuż przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego, a jego efekt jest natychmiastowy. Pacjent czuje się przyjemnie rozluźniony i oszołomiony, nie odczuwa strachu ani bólu i – co w gabinecie stomatologicznym jest prawdziwą rzadkością – czasami nawet popada w euforię :-)) Jednocześnie traci poczucie czasu i nawet po długim zabiegu jest święcie przekonany, iż spędził na fotelu zaledwie krótką chwilę. Co istotne, przy ogólnym rozluźnieniu i zniesionym odczuciu bólu zachowuje podstawowe odruchy i nie traci kontaktu z otoczeniem.

I na koniec najważniejsze. Centrum Focus dysponuje stosownym sprzętem, wykwalifikowaniem oraz oferuje opisaną powyżej metodę w trakcie leczenia.

Zapraszamy do naszego Centrum Stomatologicznego, zgodnie z całym wywodem - na "uśmiechnięte" i "bezbolesne" leczenie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z informacjami?
Zapisz się do newslettera i otrzymuj wiadomości na Twoją skrzynkę email.

Stomatologia Tarnów
ul. Widok 85
33-100 Tarnów

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zapisz się do newslettera i otrzymuj wiadomości na Twoją skrzynkę e-mail.

Bądź z Nami w kontakcie

T14 655 39 03

T+48 605 061 435