CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Chirurgia stomatologiczna jest działem stomatologii zajmującym się operacyjnym leczeniem zębów i jamy ustnej. Zabiegi wykonywane w jej ramach mają najczęściej na celu usuwanie ognisk zakażeń i odbudowę tkanek miękkich i twardych. Często zabiegi chirurgiczne są niezbędne, by wesprzeć inne gałęzie stomatologii, w tym endodoncję i periodontologię. Focus oferuje Pacjentom szeroki zakres zabiegów chirurgicznych.

Ekstrakcja zębów zatrzymanych

Ten zabieg to usuwanie zębów, które nie wyrżnęły się prawidłowo i pozostały w kości, chociaż są w pełni wykształcone pod względem anatomicznym. Ich położenie może być przyczyną przewlekłych stanów zapalnych, na bazie których mogą powstawać torbiele.

Usuwanie ósemek

Ósemki to zęby, które często sprawiają kłopoty. Mogą stać się źródłem poważnych dolegliwości bólowych lub wad ortodontycznych. Ponieważ mają specyficzną budowę, a dostęp do nich jest utrudniony, często padają ofiarą próchnicy i nie zawsze nadają się do leczenia. Zdarza się również, że brakuje dla nich miejsca w jamie ustnej (ponieważ nie mają swoich odpowiedników w uzębieniu mlecznym), co sprawia, że wyrzynają się w niewłaściwym kierunku, popychając sąsiadujące z nimi zęby, czy też naciskając na ich korzenie. Niekiedy usunięcie ósemek zaleca się też, aby uniknąć problemów w przyszłości, na przykład stłoczenia zębów.

ZESPÓŁ FOCUS ZAJMUJĄCY SIĘ CHIRURGIĄ STOMATOLOGICZNĄ

Michał Gomółka

Lekarz stomatologii ogólnej

Chirurgia, protetyka, protetyka na implantach

Lekarz dentysta implantolog! W zawodzie jako stomatolog już 5 lat, jego główną gałęzią działania jest leczenie chirurgiczne oraz zachowawcze.

Michał Gomółka

Lekarz stomatologii ogólnej

Chirurgia, protetyka, protetyka na implantach

Lekarz dentysta implantolog! W zawodzie jako stomatolog już 5 lat, jego główną gałęzią działania jest leczenie chirurgiczne oraz zachowawcze.

Piotr Kupiec

Lekarz stomatologii ogólnej

Chirurgia, implantologia

Lekarz, który większość swojego czasu poświęca na ciągłe doskonalenie się i rozwijanie swoich umiejętności chirurgicznych i implantologicznych poprzez uczestniczenie w licznych szkoleniach specjalistycznych, kursach i konferencjach.

Piotr Kupiec

Lekarz stomatologii ogólnej

Chirurgia, implantologia

Lekarz, który większość swojego czasu poświęca na ciągłe doskonalenie się i rozwijanie swoich umiejętności chirurgicznych i implantologicznych poprzez uczestniczenie w licznych szkoleniach specjalistycznych, kursach i konferencjach.

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg wykonujemy w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Polega on na odcięciu wierzchołka korzenia objętego stanem zapalnym. Aby uzyskać do niego dostęp, nacina się śluzówkę i wycina okienko kostne. Następnie chirurg usuwa stany zapalne, po czym wyrównuje brzegi kości, oczyszcza ubytek, wypełnia go od strony wierzchołka (to tak zwane wypełnienie wsteczne) i zaszywa ranę.

Hemisekcja

Hemisekcja polega na tym, że chirurg usuwa część korzeni razem z fragmentem korony zęba, który im odpowiada. Wykonuje się ten zabieg, aby odseparować chorą część zęba od zdrowej. Następnym krokiem jest przeprowadzenie leczenia kanałowego pozostałej części zęba i dokonanie rekonstrukcji tej usuniętej. Hemisekcję przeprowadzamy na zębach wielokorzeniowych, czyli trzonowych i przedtrzonowych, przede wszystkim w przypadkach, gdy ząb jest zniszczony, a nie ma możliwości wykonania leczenia kanałowego któregoś z korzeni. Wskazaniami do zabiegu są też stany zapalne wierzchołków korzeniowych, pionowe złamania obejmujące koronę i jeden z korzeni, a także duże zmiany próchnicowe i ubytki kości wyrostka zębodołowego z obnażeniem korzenia.

Radektomia

Ten zabieg polega na usunięciu jednego z korzeni zęba trzonowego bez naruszenia korony tego zęba. Najczęściej jest wykonywany na górnych zębach w sytuacji, gdy nie można uratować korzenia. Wskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu mogą być natury endodontycznej (zmiany okołowierzchołkowe, próchnica w rozwidleniu korzeni, resorpcja korzenia, złamanie narzędzia w kanale) lub periodontologicznej (proces chorobowy w zakresie rozwidlenia korzeni, pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego).

Podcięcie wędzidełka

Chirurg wykonuje ten zabieg, jeżeli wędzidełko podjęzykowe, wargowe lub policzkowe ma nieprawidłową budowę. Zbyt krótkie wędzidełko stanowi utrudnienie w ssaniu i przeżuwaniu, przyczynia się też do zalegania śliny, wad wymowy, obnażenia korzeni zębów, a w pewnych okolicznościach nawet do patologicznego rozchwiania zębów. Podcięcie wędzidełka pozwala uniknąć takich problemów. Polega ono na przecięciu błony w taki sposób, by zapewnić złączonym przez wędzidełko tkankom większą ruchomość.

Kliniczne wydłużenie korony zęba

Zabieg ten wykonywany jest wtedy, gdy zbyt dużą powierzchnię zęba przykrywa dziąsło. W takich przypadkach chirurg usuwa nadmiarową ilość dziąsła przesłaniającego zdrowe tkanki uzębienia. Przeprowadzenie takiego zabiegu nieraz okazuje się potrzebne w ramach leczenia protetycznego.

Plastyka połączenia ustno-zatokowego

Często zdarza się, że korzenie tylnych górnych zębów są zlokalizowane w zatoce szczękowej. Ich usunięcie może stać się przyczyną powstania połączenia ustno-zatokowego, które z kolei może spowodować wywiązanie się ostrego zapalenia zatoki szczękowej. Aby do tego nie dopuścić, wykonuje się właśnie plastykę połączenia ustno-zatokowego, które pozwala je zamknąć.

Sterowana regeneracja kości

W przypadku braku zębów tkanka kostna nie jest obciążana podczas żucia, dlatego z czasem dochodzi do jej zaniku. Jest to źródłem różnych problemów, a oprócz tego stanowi przeszkodę w leczeniu implantologicznym, ponieważ implant nie może zintegrować się z kością, jeżeli jest jej za mało. Sterowana regeneracja kości to sposób, aby zaradzić temu problemowi. Polega na odpreparowaniu płata błony śluzowej i tkanki okostnej oraz wprowadzeniu w odpowiednie miejsce materiału kostnego lub kościozastępczego.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Zabieg ten, zwany także Sinus Lift, jest wykonywany wtedy, gdy korzenie zębów sięgają aż do dna zatoki szczękowej, która jest przykryta jedynie cienką blaszką kostną lub śluzówką. Taki stan może przyczynić się do wystąpienia rozmaitych problemów – nie tylko stomatologicznych, lecz również laryngologicznych. Jest też przeciwwskazaniem do implantacji, ponieważ jest zbyt mało tkanki kostnej do jej przeprowadzenia. Rozwiązaniem jest właśnie podniesienie dna zatoki szczękowej polegające na wprowadzeniu w miejscu ubytku w przestrzeń powietrzną zatoki materiału kostnego lub kościozastępczego.

Augmentacja tkanek miękkich

Ten zabieg często jest etapem leczenia implantologicznego. Polega na odbudowie dziąseł – potrzebną do tego tkankę miękką pobiera się z podniebienia, a następnie wszczepia w miejsce rekonstruowanego dziąsła. Dzięki temu można w pełni odbudować tkanki miękkie wokół implantu.

Leczenie chirurgiczne w Focusie – bezbolesne i komfortowe

Zabiegi chirurgiczne mają to do siebie, że są inwazyjne, ale wcale nie oznacza to, że muszą wiązać się z bólem i stresem. Wprost przeciwnie – w Focusie stawiamy sobie za cel, by leczenie nie tylko było skuteczne, ale też odbywało się jak najbardziej komfortowo dla Pacjenta.

Stosujemy nowoczesne komputerowe znieczulenie – idealne rozwiązanie dla Pacjentów obawiających się bólu nie tylko podczas zabiegu, ale i podczas samego podawania znieczulenia. Tutaj aplikacja odbywa się w pełni bezboleśnie. Jest to znieczulenie bezstrzykawkowe, nie ma więc nakłuwania igłą. Dozowanie środka jest kontrolowane przez komputer, który dobiera odpowiednią ilość i prędkość aplikacji. Dzięki temu obywa się bez uczucia rozpierania tkanek, będącego źródłem bólu przy tradycyjnych znieczuleniach, nie ma też uczucia odrętwienia.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wykonywanych u nas zabiegach chirurgicznych, zapraszamy do Centrum stomatologii i protetyki Focus. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 14 655 39 03 lub wypełniając formularz.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!