ENDODONCJA (leczenie kanałowe)

Leczenie kanałowe w wielu przypadkach jest ostatnią deską ratunku dla zęba, któremu w przeciwnym razie grozi usunięcie. Na czym polega ten zabieg i w jaki sposób przeprowadzamy go w naszej placówce?

Kiedy leczenie kanałowe jest potrzebne?

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe to metoda stosowana w przypadku infekcji i chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych korzenia zęba, których przyczyną jest nieleczona lub leczona nieprawidłowo próchnica atakująca coraz głębsze tkanki zęba.

Pierwszą tkanką, która pada ofiarą próchnicy, jest szkliwo, ale po powstaniu w nim ubytków bakterie i próchnica przenikają też do głębszych tkanek – atakują zębinę i miazgę. Dopóki choroba ogranicza się do szkliwa i zębiny, wystarczy standardowe leczenie zachowawcze, aby zaradzić temu problemowi. Inaczej jest jednak, gdy zaatakowana zostanie miazga, wewnętrzna tkanka zęba. Wówczas jedynym sposobem na uratowanie zęba jest właśnie leczenie kanałowe.

To najczęstszy powód, dla którego jest ono przeprowadzane, ale nie jedyny. Leczenie kanałowe może być konieczne również wtedy, gdy na skutek urazu w obrębie twarzy ząb obumrze lub ulegnie złamaniu bardzo blisko linii dziąsła.

Na czym polega leczenie kanałowe?

W skrócie można powiedzieć, że leczenie kanałowe polega na zlikwidowaniu źródła infekcji i usunięciu z kanału zęba zapalnej lub obumarłej miazgi. Zabieg wykonywany jest w oparciu o zdjęcie RTG pozwalające lekarzowi na poznanie budowy anatomicznej zęba ze szczególnym uwzględnieniem kanałów oraz na zaplanowanie leczenia w taki sposób, by zapewnić jego jak największą skuteczność.

Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, więc odbywa się bezboleśnie i w komfortowych warunkach. Zaczyna się od oczyszczenia zęba z próchnicy. Następnie lekarz otwiera komorę w celu usunięcia znajdującej się w niej miazgi. Odsłania kanały zębowe, po czym dokładnie je oczyszcza, poszerza oraz dezynfekuje przeciwbakteryjnymi płynami.

Po osuszeniu kanały i komorę wypełnia się ciekła gutaperką, aby zachować pierwotną budowę zęba. To substancja naturalnego pochodzenia, bazująca na kauczuku, która jest biozgodna, a zatem tolerowana przez organizm. Nie podrażnia tkanek okołowierzchołkowych. Ma również właściwości przeciwbakteryjne, a oprócz tego jest to substancja stabilna pod względem objętościowym i nie rozpuszcza się pod wpływem płynów tkankowych takich jak ślina.

Ostatni etap zabiegu to odbudowa naruszonej korony zęba. Przy niewielkim ubytku wystarczy rekonstrukcja w postaci odpowiedniego wypełnienia. Jeśli jest on większy, stosujemy wkład koronowo-korzeniowy lub pracę protetyczną.

ZESPÓŁ FOCUS ZAJMUJĄCY SIĘ endodoncją

Michał Gomółka

Lekarz stomatologii ogólnej

Chirurgia, protetyka, protetyka na implantach

Lekarz dentysta implantolog! W zawodzie jako stomatolog już 5 lat, jego główną gałęzią działania jest leczenie chirurgiczne oraz zachowawcze.

Michał Gomółka

Lekarz stomatologii ogólnej

Chirurgia, protetyka, protetyka na implantach

Lekarz dentysta implantolog! W zawodzie jako stomatolog już 5 lat, jego główną gałęzią działania jest leczenie chirurgiczne oraz zachowawcze.

Mikroskop w leczeniu kanałowym

W Focusie leczenie kanałowe wykonujemy z użyciem mikroskopu stomatologicznego. To nowoczesne urządzenie pozwala uzyskać obraz miejsca zabiegowego nawet w 25-krotnym powiększeniu, a oprócz tego zapewnia również jego doświetlenie. Dzięki temu zwiększa się precyzja leczenia kanałowego – przy zastosowaniu mikroskopu skuteczność zabiegu wzrasta aż do 95%. W ten sposób niwelujemy ryzyko nawrotu choroby i konieczności przeprowadzenia w przyszłości reendo, czyli powtórnego leczenia kanałowego.

Mikroskop pozwala także na zawężenie pola zabiegowego do niezbędnego minimum – zabieg przeprowadzamy więc z większym poszanowaniem zdrowych tkanek, ograniczając nasze działania jedynie do miejsc zmienionych chorobowo.

Mikroskop pozwala nam skrócić czas zabiegu. Dzięki niemu w wielu przypadkach możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego w całości w ciągu jednej wizyty.

Maszynowe opracowanie kanałów

W Focusie opracowujemy kanały metodą maszynową. Narzędzia maszynowe są bardziej elastyczne niż ręczne. Dzięki mikrosilnikowi endodontycznemu narzędzie obraca się z odpowiednią prędkością i zażegnane zostaje ryzyko jego złamania.

Mechaniczne narzędzia charakteryzują się dużą precyzją. Dzięki temu kanał poszerzany jest równomiernie. Za ich pomocą można opracować nawet te kanały korzeniowe, które są mocno zakrzywione – również w sytuacji, gdy się rozdzielają lub występują w nich zwapnienia.

Zastosowanie maszynowych narzędzi skraca czas wykonania zabiegu i zapewnia większą ergonomię pracy dzięki zmniejszeniu obciążenia ręki lekarza.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym i sposobie, w jaki je przeprowadzamy, odwiedź nasz gabinet. W Centrum stomatologii i protetyki Focus chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 14 655 39 03 lub wypełnij formularz.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!