KORONY PROTETYCZNE I MOSTY ZĘBOWE

Brak nawet pojedynczego zęba pociąga za sobą przykre konsekwencje. Dlatego utracone zęby należy rekonstruować. Do tego celu można posłużyć się koroną lub mostem protetycznym.

Korony zębowe

Każdy ząb zbudowany jest z tkwiącego w kości korzenia oraz z części widocznej ponad linią dziąsła, czyli korony. Z różnych powodów zdarza się, że dojdzie do uszkodzenia korony – zwykle winna jest próchnica, ale przyczyną może być też uraz mechaniczny.

Dopóki uszkodzenie jest nieduże, wystarczy na ogół standardowe leczenie zachowawcze, by zaradzić problemowi. Przy większych uszkodzeniach pomóc może leczenie kanałowe. Natomiast przy naprawdę znacznych uszkodzeniach rozwiązaniem może być protetyczna korona zębowa.

To rodzaj uzupełnienia stałego szczegółowo odtwarzającego naturalną koronę zęba pod względem kształtu, struktury i koloru. Dzięki zastosowaniu materiałów wysokiej jakości korona uzyskuje nie tylko odpowiednią estetykę, ale także wytrzymałość. Korona protetyczna stanowi dla zęba ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i kolejnymi uszkodzeniami, dzięki czemu może on na długo zachować swoją funkcjonalność.

Koronę protetyczną można umieścić na naturalnym zębie – trzeba go tylko odpowiednio przygotować: wyleczyć i opracować – lub, w przypadku braku zęba, na implancie wszczepionym w kość szczęki lub żuchwy.

Mosty zębowe

Most jest rekonstrukcją protetyczną stosowaną w przypadku większych braków zębowych. Zastępuje on nie pojedynczy ząb, lecz kilka sąsiadujących z sobą brakujących zębów. Składa się on z kilku połączonych koron protetycznych. Mocuje się go na zębach filarowych znajdujących się po obu stronach luki zębowej. Funkcję takich filarów mogą pełnić również implanty. Oba filary mostu protetycznego połączone są przęsłem uzupełniającym brak zębów.

ZESPÓŁ FOCUS ZAJMUJĄCY SIĘ KORONAMI I MOSTAMI ZĘBOWYMI

Ewa Gomółka

Lekarz stomatologii ogólnej

Właściciel

Lekarz stomatolog specjalizujący się w ortodoncji i protetyce. To osoba, która łączy w sobie pasję z 25-letnim doświadczeniem oraz wysokim poczuciem estetyki! Współzałożycielka Centum Stomatologiczno-Protetycznego Focus.

Ewa Gomółka

Lekarz stomatologii ogólnej

Właściciel

Lekarz stomatolog specjalizujący się w ortodoncji i protetyce. To osoba, która łączy w sobie pasję z 25-letnim doświadczeniem oraz wysokim poczuciem estetyki! Współzałożycielka Centum Stomatologiczno-Protetycznego Focus.

Anna Stus

Lekarz stomatologii ogólnej

Ukończyła studia na wydziale lekarsko-dentystycznym na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, endodoncją i leczeniem najmłodszych pacjentów, czyli stomatologią dziecięcą.

Anna Stus

Lekarz stomatologii ogólnej

Ukończyła studia na wydziale lekarsko-dentystycznym na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, endodoncją i leczeniem najmłodszych pacjentów, czyli stomatologią dziecięcą.

Jak zakładane są korony i mosty?

Zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania. Rozpoczynamy od rozmowy z Pacjentem, która pozwala nam poznać jego potrzeby i oczekiwania, oraz od koniecznych badań, obejmujących przede wszystkim diagnostykę obrazową. Na tej podstawie tworzymy plan leczenia, który obejmuje wszystkie etapy procesu prowadzącego do rekonstrukcji uzębienia.

Jeżeli korona lub most mają być zamocowane na naturalnych zębach, trzeba je najpierw odpowiednio przygotować. Jeśli natomiast będą mocowane na implantach, leczenie dzielimy na część chirurgiczną, czyli wszczepienie implantów, oraz protetyczną, czyli wykonanie i umocowanie odpowiedniej rekonstrukcji po zakończeniu procesu gojenia.

Rodzaje mostów i koron zębowych

Naszym Pacjentom możemy zaoferować korony i mosty w kilku rodzajach. Do często wybieranych należą rekonstrukcje na metalowej podbudowie. Wykonuje się je w taki sposób, że porcelana napalana jest na metalowym szkielecie. Zaletą tego rozwiązania jest duża wytrzymałość, nie każdego jednak zadowoli estetyka takich koron i mostów. Odwzorowują one wygląd naturalnych zębów w wystarczającym stopniu, jednak mają pewne niedoskonałości. Ich przezierność nie odpowiada tej, jaka charakteryzuje naturalne szkliwo, w okolicy przydziąsłowej może natomiast występować efekt zasinienia. Przyjmuje on formę linii ciemnoszarego metalu widocznej przy samym dziąśle.

Mimo tych mankamentów rekonstrukcje na metalowej podbudowie cieszą się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na cenę. Jest to najtańszy rodzaj koron. Szczególnie często są wybierane do rekonstrukcji zębów znajdujących się na dalszych miejscach w łuku zębowym, ponieważ tam nieco słabsza estetyka mniej rzuca się w oczy.

Następny rodzaj to korony i mosty pełnoceramiczne. Wykonujemy je w całości z porcelany napalanej warstwowo. Ich dużym atutem jest estetyka. Kolor, kształt i współczynnik załamania światła są maksymalnie zbliżone do parametrów naturalnych zębów. Nie ma tu metalowej podbudowy, nie występuje więc efekt zasinienia. Z tego powodu rekonstrukcje pełnoceramiczne są bez przeszkód stosowane nawet w przypadku zębów przednich, czyli znajdujących się najbardziej na widoku. Porcelana jest odporna na przebarwienia, działanie kwasów i erozji, dlatego wykonane z niej korony i mosty długo zachowują swoje estetyczne właściwości.

Ostatni typem są korony i mosty cyrkonowe. Powstają one z porcelany napalanej na podbudowie z cyrkonu. To materiał biozgodny – jest w pełni tolerowany przez organizm. Cyrkon charakteryzuje się dużą twardością i odpornością na przebarwienia. Dzięki temu rekonstrukcje na takiej podbudowie mają długą żywotność i nienaganną estetykę. Ich kolor i przezierność są bardzo zbliżone do naturalnego szkliwa.

Co możesz teraz zrobić?

Aby dowiedzieć się więcej o koronach i mostach, odwiedź nasz gabinet – tu chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Aby umówić się na wizytę w Centrum stomatologii i protetyki Focus, zadzwoń pod numer 14 655 39 03 lub wypełnij formularz.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

    Zadzwoń: