PERIODONTOLOGIA (leczenie chorób przyzębia)
Periodontologia jest dziedziną zajmującą się leczeniem chorób przyzębia. To zespół tkanek, w których skład wchodzą dziąsła, ozębna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Odpowiadają one główne za utrzymanie zębów na swoim miejscu oraz dostarczanie im niezbędnych składników odżywczych. Najczęstszym schorzeniem natury periodontologicznej jest paradontoza, będąca obok próchnicy jednym z najczęstszych powodów utraty uzębienia.
Skąd biorą się choroby przyzębia?
Za choroby przyzębia najczęściej odpowiada niewłaściwa higiena jamy ustnej, jednakże w pewnych przypadkach mogą mieć podłoże genetyczne. Gdy płytka bakteryjna pokrywająca zęby jest przez dłuższy czas nieusuwana, zmienia się w kamień nazębny. Stanowi on doskonałe środowisko do rozmnażania groźnych bakterii, które wydzielają kwaśne substancje podrażniające dziąsła oraz pozostałe tkanki przyzębia. Efektem jest stan zapalny, prowadzący do poważnych problemów.
Największe prawdopodobieństwo chorób przyzębia tworzy kamień nazębny nawarstwiony poniżej linii dziąseł. Tworzy się wówczas patologiczna kieszonka dziąsłowa, której oczyszczenie wymaga przeprowadzenia stosunkowo prostych zabiegów chirurgicznych. Oczywiście są one przeprowadzane pod znieczuleniem, dlatego przebiegają całkowicie bezboleśnie.
Higienizacja jamy ustnej
Służy przede wszystkim profilaktyce chorób przyzębia. W jej ramach wykonuje się serię mało inwazyjnych zabiegów usuwających kamień nazębny z jamy. Składa się ona ze skalingu, piaskowania oraz polerowania, u osób młodych lub w razie konieczności przeprowadza się też lakowanie zębów, wzmacniające szkliwo.
Warto dodać, że oprócz ochrony jamy ustnej przed pojawieniem się próchnicy, higienizacja może znacząco poprawić estetykę uśmiechu. Usunięcie kamienia nazębnego oraz wypolerowanie szkliwa w wielu przypadkach sprawia, że zęby ulegają odświeżeniu i poprawia się ich kolor. Dlatego też higienizacje warto wykonywać nie tylko ze względów profilaktycznych, ale też estetycznych.
ZESPÓŁ FOCUS ZAJMUJĄCY SIĘ PERIODONTOLOGIĄ
Ewa Gomółka
Lekarz stomatologii ogólnej
Ortodoncja, protetyka, medycyna estetyczna – Właściciel
Lekarz stomatolog specjalizujący się w ortodoncji i protetyce. To osoba, która łączy w sobie pasję z 25-letnim doświadczeniem oraz wysokim poczuciem estetyki! Współzałożycielka Centum Stomatologiczno-Protetycznego Focus.
Ewa Gomółka
Lekarz stomatologii ogólnej
Ortodoncja, protetyka, medycyna estetyczna – Właściciel
Lekarz stomatolog specjalizujący się w ortodoncji i protetyce. To osoba, która łączy w sobie pasję z 25-letnim doświadczeniem oraz wysokim poczuciem estetyki! Współzałożycielka Centum Stomatologiczno-Protetycznego Focus.
Kiretaże
Jedną z głównych czynności wykonywanych w ramach leczenia periodontologicznego są kiretaże. Polegają one na usunięciu kamienia nazębnego z patologicznych kieszonek powstających na styku dziąseł i szyjek zębowych. Kiretaże są przeprowadzane dwiema metodami, mianowicie:
- zamkniętą – mniej inwazyjna metoda, możliwa do realizacji, kiedy kieszonka dziąsłowa nie przekracza swą głębokością 5 mm. Wówczas ekspert stosuje specjalne końcówki skalera lub piaskarki, aby usunąć osady;
- otwartą – wymaga ingerencji w tkanki miękkie otaczające kieszonkę, kiedy jej głębokość przekracza 5 mm. Ekspert delikatnie nacina błony śluzowe i za pomocą specjalnych przyrządów usuwa kamień nazębny nawarstwiony pod dziąsłami.
Pozostałe zabiegi
Periodontologia bardzo często przeplata się z chirurgią stomatologiczną. Leczenie periodontologiczne nieraz wymaga przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów, a jako przykład można podać przeszczep dziąsła czy augmentację tkanek miękkich. Warto dodać, że właściwie nie da się wyleczyć chorób przyzębia, a zatrzymać ich dalszy postęp oraz w pewnym stopniu odbudować powstałe ubytki.
Leczenie periodontologiczne
Wszystkie inwazyjne zabiegi periodontologiczne przeprowadzamy przy użyciu nowoczesnych znieczuleń komputerowych. Eliminują one ból oraz pozostałe nieprzyjemne odczucia, takie jak rozpieranie tkanek w trakcie iniekcji. Aplikator ma kształt długopisu, toteż Pacjent unika skojarzeń z tradycyjnymi strzykawkami, które mogą być źródłem lęku.
Pacjenci odczuwający większy stres przed leczeniem mogą skorzystać z możliwości sedacji wziewnej gazem rozweselającym. Wywołuje ona uczucie odprężenia oraz wprowadza leczoną osobę w rozluźnienie, dzięki czemu wszystkie zabiegi przebiegają znacznie łatwiej. Gaz rozweselający składa się z mieszanki tlenu i podtlenku azotu, dlatego też jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.
Umów się na wizytę!
Jeśli zauważasz patologiczne zmiany dotykające Twoich dziąseł, nie ma na co czekać, umów się na wizytę w Focus! Szybko postawiona diagnoza i wdrożone leczenie zapobiegną rozwojowi choroby przyzębia oraz ochronią przed paradontozą! Wizytę w Centrum stomatologii i protetyki Focus możesz umówić, dzwoniąc pod numer 14 655 39 03 lub wypełniając formularz.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!