PROTEZY ZĘBOWE Tarnów

Protezy pozwalają uporać się z problemem braku zębów. Umożliwiają ich odbudowę zarówno w przypadku częściowych braków jak i całkowitego bezzębia. Są wyposażone w zestaw koron protetycznych, które rekonstruują całość lub część łuków zębowych.

Protezy zębowe dzielimy na ruchome i stałe. Te pierwsze są wkładane i wyjmowane z jamy ustnej, drugie natomiast pozostają tam na stałe. Oczywiście stałe protezy zapewniają większą stabilność i komfort użytkowania.

Jak przebiega leczenie protetyczne?

Pierwszym krokiem jest konsultacja. Dzięki niej lekarz poznaje potrzeby i oczekiwania Pacjenta oraz przeprowadza potrzebną diagnostykę. W oparciu o te dane proponuje odpowiednie rozwiązanie i układa plan leczenia.

Przed leczeniem protetycznym często trzeba przeprowadzić dodatkowe zabiegi dla stworzenia odpowiednich warunków w jamie ustnej – na przykład sterowaną regenerację kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej w sytuacji, gdy Pacjent nie dysponuje odpowiednią ilością tkanki kostnej w żuchwie lub szczęce. Następnym etapem jest wszczepienie implantów – jeśli to na nich będzie mocowana proteza.

Kolejny krok to pobranie wycisków lub wykonanie skanu wewnątrzustnego. W ten sposób uzyskuje się wzornik dla technika protetycznego, który wykona protezę z dbałością o najdrobniejsze nawet szczegóły.

Zwieńczeniem całego procesu jest przekazanie Pacjentowi gotowej protezy lub trwałe umocowanie jej na implantach bądź zębach filarowych.

Jakie rodzaje protez oferujemy naszym Pacjentom?

Protezy akrylowe

To najprostsze z dostępnych uzupełnień. Są to ruchome protezy osiadające. W całości są wykonane z akrylu. W jamie ustnej utrzymują się dzięki warstwie śliny znajdującej się między protezą a błonami śluzowymi.

Spełniają podstawowe zadania protezy zębowej, przywracając możliwość spożywania posiłków i estetykę uśmiechu, jednak nie są w pełni komfortowe, jeśli chodzi o ich stabilność. Mogą przemieszczać się w jamie ustnej, a w pewnych sytuacjach (kichanie, śmiech) nawet wypaść. Ich utrzymanie zależy od indywidualnych warunków anatomicznych. Ponieważ siły żucia są w tym rozwiązaniu przenoszone nie na kość, lecz na błonę śluzową, proteza taka nie zapobiega zanikowi kości. Protezy akrylowe są wykorzystywane przede wszystkim jako uzupełnienia tymczasowe.

ZESPÓŁ FOCUS ZAJMUJĄCY SIĘ PROTETYKĄ

Ewa Gomółka

Lekarz stomatologii ogólnej

Ortodoncja, protetyka, medycyna estetyczna – Właściciel

Lekarz stomatolog specjalizujący się w ortodoncji i protetyce. To osoba, która łączy w sobie pasję z 25-letnim doświadczeniem oraz wysokim poczuciem estetyki! Współzałożycielka Centum Stomatologiczno-Protetycznego Focus.

Ewa Gomółka

Lekarz stomatologii ogólnej

Ortodoncja, protetyka, medycyna estetyczna – Właściciel

Lekarz stomatolog specjalizujący się w ortodoncji i protetyce. To osoba, która łączy w sobie pasję z 25-letnim doświadczeniem oraz wysokim poczuciem estetyki! Współzałożycielka Centum Stomatologiczno-Protetycznego Focus.

Protezy szkieletowe

To protezy częściowe. Używamy ich do rekonstrukcji znacznych braków w uzębieniu. Nie znajdują jednak zastosowania w przypadku całkowitego bezzębia, ponieważ do ich zamocowania potrzebne jest uzębienie szczątkowe Pacjenta. Proteza utrzymuje się w jamie ustnej za pomocą metalowego łuku opierającego się o podniebienie lub błonę pod językiem. Konstrukcja ta jest mocowana do uzębienia szczątkowego za pomocą specjalnych klamer (mogą być wykonane w kolorze zębów dla zapewnienia bardziej naturalnego wyglądu).

Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje ona dobrą stabilność, a błona śluzowa zostaje odciążona, ponieważ siły żucia zostają przeniesione na zęby filarowe. W ten sposób proteza szkieletowa zapobiega chorobom dziąseł i przyzębia. Wiąże się też z większym komfortem użytkowania niż protezy akrylowe.

Protezy teleskopowe

To rozwiązanie wykorzystuje system podwójnych koron. Jedna z nich jest cementowana do zęba Pacjenta, druga natomiast do elementów protezy. W ten sposób protezie nadaje się bardzo dobrą stabilność. To rozwiązanie odpowiednie dla Pacjentów, którzy zachowali część własnych zębów, ponieważ w tej metodzie nie ma konieczności ekstrakcji. Protezy teleskopowe są bardziej estetyczną alternatywą dla szkieletowych, co wynika z braku metalowych zewnętrznych elementów.

Protezy na implantach

Są mocowane na implantach wszczepionych w kość żuchwy lub szczęki. Implanty przejmują funkcję korzeni zębowych, stając się stabilną podstawą dla protezy. Proteza ta przywraca funkcjonalność jamy ustnej. Dzięki zastosowaniu implantów siły żucia są podczas jedzenia przenoszone na kość, co hamuje jej zanik. Atutem jest też to, że przy protezie na implantach nie ma potrzeby ingerowania w tkanki zdrowych zębów.

Protezy overdenture

Również mocowane są na implantach, od standardowych rozwiązań implantoprotetycznych różnią się tym, że protezę overdenture Pacjent może samodzielnie wyjmować z ust i również sam mocować z powrotem. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu implantów w specjalne łączniki.

Proteza overdenture wiąże się z dużym komfortem użytkowania. Chociaż zalicza się do protez ruchomych, to ma atuty niespotykane wśród innych protez z tej kategorii – implanty z łącznikami zapewniają jej doskonałą stabilność, a sama proteza przywraca pełną funkcjonalność jamy ustnej. Nie trzeba obawiać się, że proteza wypadnie. Część podniebienna jest silnie zredukowana, dzięki czemu można bez przeszkód cieszyć się smakiem spożywanych potraw.

Proteza na czterech lub sześciu implantach

To komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie w przypadku bezzębia górnego lub dolnego łuku zębowego. W przypadku tej protezy wystarczy wszczepić cztery lub sześć implantów, aby zrekonstruować cały łuk zębowy. Odbudowa mocowana jest na stałe i funkcjonuje jak naturalne uzębienie.

W tym celu dwa implanty wszczepia się pionowo w miejsce zębów przednich, a dwa pod kątem w obszarach bocznych między piątym i szóstym zębem. Właśnie dzięki temu, że część implantów wszczepiana jest pod kątem, lekarz ma większe pole manewru i możliwość rozmieszczenia ich w miejscach, gdzie znajdzie wystarczającą ilość tkanki kostnej. Dzięki temu protezę tego typu można zastosować nawet u Pacjentów ze znacznym zanikiem kości i nie ma potrzeby wykonania dodatkowych zabiegów, takich jak sterowana regeneracja kości.

Jak możesz się z nami skontaktować?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych protezach i o tym, jak przebiega leczenie protetyczne w Centrum Stomatologii i Protetyki Focus, przyjdź do naszego gabinetu. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 14 655 39 03 lub wypełniając formularz.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!